Globalni forum

4. in 5. aprila je potekal OECD-jev globalni forum, katerega glavni obravnavani področji sta bili načini za zmanjšanje revščine in spodbujanje socialne kohezije. V okviru foruma je potekala razprava o prispevku javnokoristnega sektorja k socialni koheziji.

Ugotovitve so bile, da imajo fundacije možnost ne samo zagotavljanja alternativnih virov za razvite države, temveč tudi možnost uvajanja inovativnih modelov zagotavljanja podpore in ustvarjanja možnosti za nove oblike partnerstev z bolj tradicionalno razviti deležniki (npr. vlade). Prispevek fundacij se je na mednarodni ravni v zadnjem obdobju opazno povečal. Od ocenjenih 3,0 mrd USD v začetku tisočletja je skupna poraba za razvoj dosegla ocenjenih 7 do 9,5 mrd v letu 2009, kar predstavlja kar 62% delež vse pomoči, in v primerjavi z uradno razvojno podporo, kjer je delež 30%, je prispevek fundacij zelo pomemben.

Fundacije so v zadnjem obdobju razvile nove metode delovanja, ki prinašajo večje rezultate in večji socialni učinek. Gre za t.i. venture philantropy, ki izhaja iz prepričanja, da je velik del dobrodelnega kapitala, ki bi bil lahko dosegljiv za razvojno podporo, neuporabljen in da bo bolj učinkovita poraba virov prinesla večji družbeni učinek. Takšen način delovanja vključuje uporabo posebnih finančnih orodij (kot npr. obveznice z družbenim učinkom, posojila, kapital), kakor tudi nefinančno podporo. Na nekaterih področjih (npr. opolnomočenje mladih) so fundacije na ta način dosegle celo boljše rezultate kot vladni programi. Razlogi za večjo učinkovitost so, da pri poslovanju niso omejene tako kot vlade ali podjetja in niso odvisne od takojšnjega vračila sredstev, imajo manj sistemov poročanja in so neodvisne od političnih vplivov.

SKUP - skupnost privatnih zavodov.